Duga industrijska tradicija nam je zajednička

Naš direktor Ferdinand Ayen je govorio o osnivanju trening centra Klett EDU u Srbiji i potrebama obrazovanja u istočnoj Evropi. U nastavku su najvažniji delovi intervjua za iMOVE koji je vodila Silvia Niediek.
iMOVE: Koliko su vam atraktivna evropska tržišta u poređenju sa neevropskim?
Ayen: Za osnivanje Klett EDU trening centra 2018. godine je bilo odlučujuće gde i sa kojim stručnim pravcem ćemo postići snažan efekat. Izbor je bila Srbija: povećanje BDP-a, industrijske proizvodnje i obrazovni sistem koji se ne oslanja na potrebe industrije. Sličnih kombinacija ima još u svetu. Na veliko zadovoljstvo klijenata, razvili smo kratke i duge programe iz mehatronike.
iMOVE: Kakvu ulogu pri odabiru tržišta igraju politička stabilnost i kulturološka bliskost?
Ayen: Kod kulturološke bliskosti, što se više udaljavate i proizvod treba više isprobati ali sa jasnom strategijom te razlike su manje. Politička stabilnost je važna, ali nije uvek prisutna. Treba uzeti u obzir i kakvu istoriju priča ta zemlja o sebi i koji je njen put? U Srbiji je i dalje najčešći stav društva: Mi kao zemlja hoćemo u Evropu, čemu doprinosi i duga industrijska tradicija koja nam je zajednička.
iMOVE: Koja je uloga uspostavljene strukture i mogućnosti finansiranja?
Ayen: Slika je ambivalentna. Da bi se pokrenuo motor i došlo do posla, finansiranje je od velike pomoći. Ipak, mnogi subvencije ne koriste kao pokretač, već kao gorivo za svoj posao, što je neodrživo i nepravedno prema onima na tržištu koji žive bez subvencija.
IMOVE: U kojim zemljama Evrope vidite rastuću potrebu za dualnim obrazovanjem iz Nemačke?
Ayen: U industriji svi postavljaju pitanje: Gde pronaći ljude za rad u proizvodnji? U istočnoj Evropi starenje, akademizacija i emigracija masovno okreću mlade ljude od tradicionalnog stručnog obrazovanja. Industrijama nisu dovoljni samo industrijski obučeni ljudi. Radna snaga se traži i u uslužnom sektoru. Jednom loše plaćenom dostavljaču hrane, uređen posao sa osnovnom ili dodatnom kvalifikacijom u industriji, postaje vrlo atraktivan.
IMOVE: Koje su vaše ponude tražene kod evropskih klijenata?
Ayen: Za Klett EDU je ključno da ljudi uče da rade samostalno. Za potrebe u Srbiji i potencijalno Bugarskoj i Bosni razvili smo tromesečni program iz mehatronike. Podeljen je u različite situacije učenja, gde učesnici rešavaju tipične probleme. Osim što uče da rukuju mašinama, oni i samostalno otklanjaju probleme u toku proizvodnje. Za zaposlene sa više kvalifikacija postoji osmo-mesečni program sa nazivom „Industrijski mehatroničar specijalista“.
iMOVe: Da li otvarate nove oblasti i grupe klijenata u Evropi ili pak održavate dugoročne poslovne odnose?
Ayen: Oboje. Kod novih poslovnih oblasti trenutno je akcenat na Nemačkoj, jer se potreba za stručnom radnom snagom ne može pokriti samo lokalnim kadrom. Zato se i bavimo stručnim kadrovima i pitanjem kako se pogodni kandidati izvan EU, mogu kvalifikovati za nemačko ili evropsko tržište rada.

Link za ceo intervju na nemačkom.

IVANA INJAC